Connect with us
zdjęcie: Krzysztof Gołuch

Kultura

MADE IN OPAVA

Polscy studenci Instytutu Twórczej Fotografii SU w Opawie

Kiedy skończyły się numerki w szatni wiadomo było, że będzie frekwencyjny rekord. Ponad 250 osób, 16 stycznia, wzięło udział w wernisażu wystawy „Made in Opava” w Muzeum Historii Katowic. Wystawa nawiązuje do Ekspozycji 36, na której w 2010 r. w Rondzie Sztuki w Katowicach przedstawiono prace 36 śląskich studentów i absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii (ITF).

Made in Opava obejmuje wybór prac obecnych studentów lub niedawnych absolwentów ITF-u z całej Polski. Są to dzieła znanych już i doświadczonych twórców, doktorantów instytutu np.: Rafała Milacha, Krzysztofa Gołucha, Jana Brykczyńskiego, Mariusza Foreckiego, Arkadiusza Goli, Karola Grygoruka, Michała Luczaka, Rafała Siderskiego, Adama Pańczuka, Katarzyny Sagatowskiej, Magdy Sokalskiej, Krzysztofa Szewczyka, oraz autorów rozpoczynających dopiero studia licencjackie. Opawska szkoła stała się miejscem szczególnym, domem, w którym spotykają się ludzie z przeróżnym bagażem doświadczeń, ale wspólnymi celami – aby przedstawić światu własny sposób widzenia siebie i otaczającej rzeczywistości oraz by sposób i treść tego przedstawienia potrafiła poruszyć innych. Wystawie Made in Opava towarzyszy pokaz slajdów oraz ekspozycja studenckich książek fotograficznych i teoretycznych prac dyplomowych.

zdjęcie: Krzysztof Gołuch

W roku 1990, kiedy powstał Instytut Twórczej Fotografii (ITF) na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, we wszystkich krajach postkomunistycznej Europy tylko na 2 uczelniach wyższych można było studiować fotografię jako samodzielny kierunek – na FAMU w Pradze i na Hochschule für Grafik und Buchkunst w Lipsku. Dzisiaj tylko w Czeskiej Republice jest 9 publicznych i prywatnych szkół wyższych z Wydziałem Fotografii. ITF jest pośród nich największa. Wśród wykładowców są trzej Polacy – Jan Brykczyński, Rafał Milach oraz Michał Szalast.


Wystawa: 16.01-3.03.2019
MADE IN OPAVA
POLSCY STUDENCI INSTYTUTU TWÓRCZEJ FOTOGRAFII SU W OPAWIE

Kuratorzy: Vladimír Birgus i Michał Szalast, współpraca Ondřej Durczak
Muzeum Historii Katowic

CZYTAJ DALEJ
REKLAMA

Prestiż magazyn katowicki kierowany jest do osób dojrzałych, ludzi aktywnych, poszukujących rozrywki i atrakcyjnych ofert. Dotarcie do nich zapewnia przemyślany dobór punktów dystrybucji.

Więcej w temacie Kultura

DO GÓRY